DLUM - Društvo likovnih umetnikov Maribor

Predsednik DLUM: dr.h.c. Vojko Pogačar
Podpredsedniki DLUM: Janez Rotman, Slađana Matić Trstenjak, Nataša Grandovec

Društvo likovnih umetnikov Maribor sodi med najstarejša likovna društva na Slovenskem, saj gre za naslednika Umetniškega kluba Grohar, prve stanovske likovne zveze po I. svetovni vojni na področju osvobojene Štajerske v novi, skupni domovini južnih Slovanov, Kraljevini SHS. Prvo razstavo Kluba Grohar v Mariboru je leta 1920 odprl sam general Rudolf Maister, kar je kulturnemu dogodku dalo še posebno težo. Leta 1931 se društvo preimenuje v Umetniški klub Brazda z izrazitejšo socialno vsebino. Po II. svetovni vojni prične klub ponovno delovati kot Društvo slovenskih likovnih umetnikov, pododbor Maribor, svoje sodobno ime pa si pridobi leta 1972, ko tudi pristopi k Zvezi slovenskih društev likovnih umetnikov (ZDSLU). DLUM danes združuje avtorje vseh likovnih zvrsti, tako slikarje, grafike, kiparje, fotografe in oblikovalce kot tudi novomedijske ustvarjalce iz štajerske in koroške regije, sprva pa je vključevalo še likovnike iz Prlekije in Prekmurja, ki so kasneje ustanovili svoje lastno DLUPP. Sedež DLUM se nahaja na Trgu Leona Štuklja 2, sodobno zasnovana galerija pa na Židovski ulici 10, kjer lahko poleg članov DLUM razstavljajo tudi umetniki iz drugih društev, vključenih v ZDSLU in hkrati tuji ustvarjalci, na recipročni izmenjalni osnovi. Že od leta 1920 sodi med najpomembnejše društvene razstave vsakoletna kolektivna predstavitev članov DLUM, kjer strokovna komisija na podlagi najnovejših del izbere častne nagrajence, ki nato razstavljajo v matični galeriji in v tujini, prispevajoč tako k utrjevanju identitete Slovenstva v okviru evropskih narodov.

DLUM prejemnik Glazerjeve listine

"Društvo likovnih umetnikov Maribor (DLUM)  je prejemnik Glazerjeve listine, saj Mariborčankam in Mariborčanom že vrsto let posreduje vso širino in raznovrstnost likovnega ustvarjanja ter ima neizbrisne zasluge za vpis Maribora na evropski zemljevid likovne umetnosti. Kot nekoč  tudi danes vse to nastaja v skromnih gmotnih razmerah, predvsem z izdatnim in nesebičnim prizadevanjem njegovih članov. DLUM je zaokrožil že 95 let svojega nepogrešljivega delovanja v mestu. Imel je pionirsko vlogo pri zasnovi likovnega življenja in ima med svojimi glavnimi pobudniki pesnika, slikarja in osvoboditelja Rudolfa Maistra. Iz društva so izšle vse profesionalne organizacije, ki delujejo na likovnem področju v mestu, od mestne galerije do oddelka likovne umetnosti na univerzi. Danes pa predstavlja enega  od stebrov kulturnega razvoja Maribora."
Andreja Kutin Lednik, Večer, 12.3.2016